שי חג'ג: "הותמ"ל צריכה לעבור מן העולם. תקשיבו לראשי המועצות כי יש לנו מה לומר, אנחנו מכירים את השטח"


ביום שלישי, 22.1.19, התקיים כנס "עתיד החקלאות והשטחים הפתוחים לנוכח משבר הדיור" באוניברסיטת תל אביב.הכנס נערך ביוזמת מרכז המועצות האזוריות והחברה להגנת הטבע ובאירגונו של המכון לשלטון המקומי, אוניברסיטת תל אביב. לכנס הגיעו כ-350 איש, ביניהם: ראשי מועצות ומהנדסים, חקלאים ותושבים מהכפר והעיר גם יחד, מתכננים ואקדמאים, נציגי משרדי ממשלה, וועדות גיאוגרפיות, ותמ"ל ועוד.במסגרת הכנס העלנו את לסדר היום הציבורי את ההשלכות של פעילות הותמ"ל על השטחים הפתוחים והחקלאיים בישראל ו"הצפת" הפריפריה במלאי יחידות דיור. 

בפתיחת הכנס דיבר שי חג'ג – יו"ר מרכז המועצות האזוריות: "לצערנו כיום, הקברניטים לא מבינים את הערך שיש לחקלאות במדינת ישראל… זו ההזדמנות לקרוא לכל הקברניטים- החקלאות צריכה להיות על השולחן ויש לקבוע בה יעדים. כ-132 אלף דונם הועברו בצנרת התכנון של הותמ"ל כאשר הרוב שטחים חקלאיים ופתוחים. אנו בעד התפתחות של הערים לידינו, אך לא בצורת הותמ"ל."

אדית בר - נציגת משרד הפנים הדגישה כי "יש להעצים את הרשות המקומית שהיא הפונקציה להתמודדות עם האתגרים שמשבר הדיור מייצר. משרד הפנים חרט על דגלו לקדם אזוריות ושיתופי פעולה מניבים באשכולות האזוריים ואנו במהלכים מול מטה הדיור ומנהל התכנון כדי לקדם את הנושא".

חיים אביטן – יו"ר הרשות להתחדשות עירונית אמר ש"ממשלה מבינה כיום שנדרש לחזק את מרכזי הערים הוותיקים ולצופף על בסיס התשתיות הקיימות. ההתחדשות העירונית בסופו של תהליך תוזיל את עלויות הפיתוח. נושא הכנס הוא מהחשובים ביותר לקיימות שלנו לעוד 30-50 שנה במדינת ישראל".

ח"כ איתן ברושי אמר: "אין שום החלטת ממשלה שאומרת שמותר לחסל מושב וקיבוץ לטובת הרחבת של ישוב עירוני, לעיתים אף בניגוד לרצונו".

רענן אמויאל – מנהל אגף תכנון ופיתוח הכפר במשרד החקלאות: "הותמ"ל מתכנן על השטחים החקלאיים אבל לא סופר את היישובים שנמצאים בין השטחים ומעבדים אותם, מתייחס אליהם כאל חור שחור במפות ומחסל אותם אחד אחרי השני".

אבי שמחון – יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אמר בסוף הכנס: "מצב החירום מאחורינו".

לצפייה בכנס ביוטיוב לחצו כאן

מצורפות מצגות הדוברים:
  1.  ממצאי המחקר- פרופ' ערן פייטלסון
  2. אגדות ועובדות- דקלה פרסיקו, מינהל התכנון
  3. הותמ"ל ככלי לפתרון משבר הדיור- עדיאל שמרון, ראש רשות מקרקעי ישראל
  4. תוכנית הכנס
  5. הרצאתו המצולמת של פרופ' ערן פייטלסון, צילום: שי הרשקו, מטה המאבק לבינוי שפוי
[gallery link="file" size="full" ids="http://www.mhh.org.il/wp-content/uploads/2019/01/IMG_9737.jpg|,http://www.mhh.org.il/wp-content/uploads/2019/01/IMG_9751.jpg|,http://www.mhh.org.il/wp-content/uploads/2019/01/WhatsApp-Image-2019-01-27-at-19.28.25.jpeg|"]לחצו כאן לתמונות נוספות מהכנס

חומרים נוספים